Competitive theory of prices
There is a short period perfectly competitive theory of prices although not a long period perfectly competitive theory of prices. Is this because the reason that in the long period we are dead? Discuss it out.
This purely competitive brickyard as in below graph on the average experiences an: (w) economic profit of about $135 per day. (x) economic loss of roughly $150 per day. (y) accounting profit of less than $100 per day. (z) accounting loss of more than
Hello, I did attach case study on Microeconomics. Regards,
Critics of the straightforward limit pricing strategy argue about that: (w) sunk costs are not important in deterring entry. (x) for limit pricing to work, there should be a credible threat to keep old output levels. (y) this is rational to expect the
dssfghjkgfdsaSDFGHJKHGFDSASDFGHJK SDFGHJKLHGFDSADFGHJKHGFDSFG DFGHJKHGFDSFGHJHGSDFGHJ
When an oligopolist is aware about the firm faces a kinked demand curve, this: (1) may cut price along with little expected reaction by rivals. (2) can avoid consumer demand and preferences. (3) may keep product price despite large ch
Product differentiation is least probable to be a consequence of: (i) model year changes for carmakers. (ii) corporate logos. (iii) advertising. (iv) vigorous price competition. (v) showy packaging. Can someone exp
For a purely competitive industry in the long run: (i) several firms exit hence others may earn more than normal profits. (ii) established firms reap higher profits than newer firms. (iii) all resources are fixed for the industry as an entire. (iv) pe
Monopolistic competitors within long-run equilibrium do NOT operate where: is (1) MR = MC. (2) P = ATC. (3) P > MC. (4) MSB > MSC. (5) economic profits are realized. How can I solve my Economics
The only firm in this figure which has market power as a price maker is: (w) Firm A. (x) Firm B. (y) Firm C. (z) Firm D. Q : Problem on utility-maximizing bundle Jane consumes only apples and chocolate. She is always willing to trade 1piece of chocolate for exactly 3 apples. Her income is $200. She can buy apples for $1 each and chocolate for $2 per piece.a. To Jane, apples and chocolate are (circle 1):
Jane consumes only apples and chocolate. She is always willing to trade 1piece of chocolate for exactly 3 apples. Her income is $200. She can buy apples for $1 each and chocolate for $2 per piece.a. To Jane, apples and chocolate are (circle 1):
18,76,764
1951307 Asked
3,689
Active Tutors
1416155
Questions Answered
Start Excelling in your courses, Ask an Expert and get answers for your homework and assignments!!