--%>

Alkaline medium

The amount of KMnO4 required to prepare 100 ml of 0.1N solution in alkaline medium is:

(a) 1.58 gm (b) 3.16 gm (c) 0.52 gm (d) 0.31 gm

Answer: (a) In alkaline medium KMnO4 act as oxidant as follows:
 2KMnO4 + 2KOH = 2K2MnO4 + H2O + (O)

Hence its eq. wt. = m. wt. = 158
Now, Normality = (mass/Eq. mass) x 1/V(L)
mass = 0.1 x 158 x (100/1000)g = 1.58 g

   Related Questions in Chemistry

  • Q : Problems related to entropy change A)

    A) Two compartments each of 1 m3 capacity are joined by a valve and insulated from the surroundings and from one another. One compartment has saturated steam at 683.6 kPa and the other contains steam at the same temperature but at a pressure of 101.3 kPa. T

  • Q : Quastion of finding vapour pressure

    Vapour pressure of CCl425Degree C at is 143mm of Hg0.5gm of a non-volatile solute (mol. wt. = 65) is dissolved in 100ml CCl4 .Find the vapour pressure of the solution (Density of CCl4 = = 1.58g /cm2): (a)141.43mm (b)

  • Q : Strength of Nacl in solution To 5.85gm

    To 5.85gm of Nacl one kg of water is added to prepare of solution. What is the strength of Nacl in this solution (mol. wt. of nacl = 58.5)? (a) 0.1 Normal (b) 0.1 Molal (c) 0.1 Molar (d) 0.1 FormalAnswer:

  • Q : Mole fraction in vapours Choose the

    Choose the right answer from following. If two substances A and B have P0A P0B= 1:2 and have mole fraction in solution 1 : 2 then mole fraction of A in vapours: (a) 0.33 (b) 0.25 (c) 0.52 (d) 0.2

  • Q : Normality how 0.5N HCL is prepared for

    how 0.5N HCL is prepared for 10 littre solution

  • Q : Finding Normality Can someone please

    Can someone please help me in getting through this problem. Concentrated H2SO4 has a density of 1.98 gm/ml and is 98% H2SO4 by weight. The normality is: (a) 2 N  (b) 19.8 N  (c) 39.6 N  (d) 98

  • Q : Vapour pressure of volatile substance

    Provide solution of this question. According to Raoult's law the relative lowering of vapour pressure of a solution of volatile substance is equal to: (a) Mole fraction of the solvent (b) Mole fraction of the solute (c) Weight percentage of a solute (d) Weight perc

  • Q : Molar and Volumetric flow rate problem

    Cyclohexane (C6H12) is produced by mixing Benzene and hydrogen. A process including a reactor, separator, and recycle stream is used to produce Cyclohexane. The fresh feed contains 260L/min C6H6 with 950 L/min of H2

  • Q : Neutralization of sodium hydroxide How

    How much of NaOH is needed to neutralise 1500 cm3 of 0.1N HCl (given = At. wt. of Na =23): (i) 4 g  (ii) 6 g (iii) 40 g  (iv) 60 g

  • Q : Chem Silicon has three naturally

    Silicon has three naturally occurring isotopes. 28Si, mass = 27.976927; 29Si, mass = 28.976495; 30Si, mass = 29.973770 and 3.10% abundance. What is the abundance of 28Si?